ساخت وبلاگ نمونه سوال امتحانی لوازم جانبی سامسونگ لوازم جانبی اپل لوازم جانبی هواوی خرید اینترنتی محل تبلیغات شما
رفتارهای متداول در آبزیان

ماکیان البرز

رفتارهای متداول در آبزیان


این به ماهی اجازه می دهد که سریعا تغییرات فشار آب را کشف کرده علی الخصوص تغییراتی که توسط صخره ها و علوفه دریائی و چه بسا بوسیله نوسانات قلیل صدا به وجود می آیند . و آن‌گاه ماهی تصمیم می گیرد که سرعت خویش را بالا و ذیل چیره شود و یا این که انیکه جهت خود را تغییر دهد . همانند گله طیوران در گله ماهی ها رهبر وجود ندارد . حرکت گله ای ماهی ها بوسیله تصمیم جور جمعی ماهیان رخ می‌گیرد . زمانیکه ماهی گرسنه اما در امینت است گله متفرق می شود . البته با نزدیک شدن شکار کننده ماهیان دور از هم شده دوباره به تیم می پیوندند .
در اطراف صخره ها هزاران گله با کناره های نقره ای Silver sides، با حرکات کند عقب و جلو و هماهنگ که به ظواهر با ملودی داخلی که تنها ماهی می تواند آن را بشنود تکان می نماید . آن‌ها بالا و پایین حرکت کرده و یک ماهی مسیر را گم نمی نماید . این رقص باله ارگانیک می‌باشد که آدم می تواند این فعالیت را در آکواریوم ود ساخت کند .
سؤالی که مطرح است این می باشد که به چه شکل هر ماهی به طور ظریف می داند که ماهی دیگر در همان موقع به کجا می رود . هر چند اکثری از گله های ماهی با استعمال از اقتدار بصیرت به اینها این توانائی را داده می باشد که از این اقتدار تعجب آور به کار گیری نماید . ماهی تغییرات آب را توسط سیستم گیرنده های (رسپتورها) شبیه مو مشابه آنچه که در گوش داخلی آدم وجود دارد و به طور فشرده و در یک غلاف ژله مثل که در گوشه و کنار بدن پخش شده اند، احساس می کند .

خوراک آبزیان
بیشتر آنان در دو شبکه در دو طرف طول بدن ماهی که خط جانبی نامیده می شود متمرکز گردیده اند که از سر ماهی آغاز شده و به طرف دم کشیده شده اند . با کوچکترین تغییرات فشار این موهای باریک خم گردیده و ماهی حرکات اجسام گوشه و کنار را حس کرده و پرسرعت پاسخ می دهد . همیشه یک آشوب پایدار در گله ماهی وجود دارد و این نیز به استدلال رقابت ماهیان جهت قرار گرفتن در راءس گله است زیرا راس گروه امن ترین مکان برای ماهی می باشد .
البته این همت و رقابت بعنوان یک ایراد در طبیعت مطرح نمی باشد چون آرایش ماهیان به طور ارگانیک ماهی منفرد را در یک محفظه امن قرار می دهد .
گله بندی عمده با هدف ماندگاری و تکثیر بهتر در گروههای مناسب می باشد . گله مخلوط یافته میباشد از تعداد متعددی ماهی که از جور های مشابه که قلیل و بیش با الگوی هرمونیک در طول اقیانوس حرکت می کنند . گله بندی یک خلق مرسوم در ماهی میباشد که حدود ۸۰ درصد در بین بیش از ۰۰۰/۲۰ نوع شناخته گردیده هست و در طول یک دروه از زندگی ماهیان دیده می شود . اکثری از صنعت های ماهی گیری روی این الگوی رفتاری ماهی جهت افزایش صید در سایز مناسب صید علی الخصوص از جور های نظیر تون، کاد cod، ماکرل و منهادن استفاده می کنند .
حدود ۲۴۰۰ سال پیش، دانشمندی بنام Aristotle این رفتار را در ماهی مشاهده کرده ممکن است وی بانی و سبب ساخت عشق و علاقه آدم به این خصیصه مجذوب کننده ماهیان شده . چرا گله ای؟ در وهله اولیه این جنبش گله ای سودمندی اکولوژیکی داراست . بعضی از جور های ماهیان یک ماده لزجی ترشح می کنند که سبب ساز ناچیز شدن مالش بدن ماهی نسبت به آب پیرامون آن می شود . هر تعدادی ماهی با الگوی متناوب خیلی لطیف و منظم در یک گله شنا می کند حرکت نوسانی و رو به جلو و عقب دم موجهای کوچکی به نام rotices (حرکت چرخشی شبیه به یک گرداب کوچک) ایجاد می کند . هر ماهی منفرد در تئوری می تواند از این گرداب های کوتاه ایجاد گردیده از ماهی بقلی جهت کاهش مالش آب به تن خود امداد گیرد .
فایده دیگر معاش به صورت گله ای ایمن بودن در مقابل شکارچیان می باشد . اقتدار شکارچیان جهت شکار این ماهیان توسط ماهیانی که خیلی نزدیک و با مسافت اندک جنبش می کنند، کاهش پیدا می نماید . زیرا ماهیان شکار‌چی دچار سردرگمی می شوند . این می‌باشد معنا زندگی در مجموعه . تعداد بی شمار گله به ماهیان این اجازه را می دهد که در پشت راز هم قایم شوند .
سردر گم کردن ماهی شکا‌رچی بوسیله بده بستان رنگ و صورت نیز فیس می گیرد . ماهیان موجود در گله نسبت به تغییر و تحول جهت و سرعت ماهیان بغلی جواب می دهند . ماهیان می توانند از یک شرایط دیگر حرکت نمایند و بعد دوباره به عنوان یک واحد گرد هم درآیند . زمانیکه ماهیان برنا می باشند اکثری از ماهیان الگوی جنبش گله ای را نشان نمی دهند .
زمانیکه آن ها بالغ می شوند شروع به شنا به فیس جفت، بعد از آن در دستجات بزرگتر و بزرگتر تا زمانیکه آن ها به یک الگوی شنای مشابه و کلاسیک دست یابند . براین اساس می بضاعت اذعان کرد تکان گله ای یک الگوی رفتاری می باشد که از موادسازنده ژنتیکی تبعیت می کند . تحقیقات نشان داده است اندامهای حسی در ماهیان جوان، رفتار گله ای را در آن‌ها تقویت می نماید . اولی حس، شم بصیرت می‌باشد که فورا آنگاه از ولادت جهت یافتن غذا عمل می کند . چشمان ماهیان به طور مستقیم به جلو نمی توانند تمرکز داشته باشند .
چون آن ها در طرفین سر قرار گرفته اند . این قرار گرفتن به چشمان یک حساسیت یگانه نسبت به تکان جانبی می دهد که به خواص گله ای مضاعف موءثر هست که ماهی می تواند حرکات، اعضای مجموعه را که با هم در رابطه می‌باشند دیده و بر طبق آن جواب می دهد خط جانبی – شنوائی سیستم خط جانبی موجود در پهلوی ماهیان هم موضوع مطالعه قرار گرفته می‌باشد . این یک خطی از سلولهای اندام حسی پوستی منحصر که از دو پهلوی تن ماهی نشئت می گیرد اسم علمی این خطوط طرز کار آن را نشان می دهد .
اسم علمی آن شنوائی " acoustico " که مفهوم صدا می دهد و این امواج صدا ساخت فشار می کند . این دو خط پهلوئی زیاد به حرکات و جا به جائی آب حیاتی بوده که سبب شنای نزدیک ماهیان با ماهی جانبی می شود، این ها به الگوی تکان منظم ماهی کمک می نمایند .
تشکیل گله با به کار گیری یا بر شالوده غلامت بصری فیس می گیرد . این ماهی در فی مابین عده گله این نشانه را از ماهی بغلی جهت حفظ شرایط خویش در گروه دریافت می کند . این نظریه به این دلیل ثابت می شود که برخی از گله ماهیان در شبکه های اجتماعی دور از هم می شوند . از طرفی دیگر بخش اعظمی از ماهیان روشن دل از جمله charagn غاری بضاعت و توان تشکیل گله را دارا هستند . خط جانبی علامتها شیمیایی در این وضعیت را با تماس با فرد دیگر گله بدست می آورد که به حفظ حالت گله امداد می کند .
برخی ماهیان دارای خط جانبی و سلول های با اهمیت نیستند و بنابر این فقط متکی به دیده هایشان می باشند . پژوهش ها نشان داده اند که در حالتی که ماهی را نابینا نمایند و خط جانبی آن‌ها را جدا نمایند گله بندی چهره نخواهد گرفت . ولی درصورتی که خطوط جانبی در جای خویش قرار گیرند ماهی ها مجدد داری قدرت گله بندی خواهند بود . خطوط جانبی همچنین جهت معاش ماهی در آبهای بدون نور و در محیط های خلیج حساس میباشند . جائیکه دیده ها مسئله به کار گیری نیستند silver strip در آتلانتیک (Menidia Menidia) silver sides، نمونه خیر و خوبی از خطوط جانبی در دسته های شاخص هست .
در صورتیکه بخواهیم یک توصیف مشخص و معلوم از خلق و خوی گله بندی ارائه بدهیم می بایست گفت جور بندی ماهی بر پایه جذب دو طرفه و سناریو ارتباط اکولوژیکی می‌باشد که اصطلاحا mutual attraction، جذب دو طرفه ماهیان نوع های متعدد که نسبتاً هیچوقت به هم نمی آمیزند . ماهی با همنوع خود در شرایط گله قرار می‌گیرد . در گله بندی خیلی از ماهیان با اعضایی از گونه خد یا گونه های نزدیک به نیز عده شده و تشکیل یک گله را می دهند . و این برای صنعت صید از حیث تجاری اهمیت متعددی داراست . دست کم ۲۵ درصد از کل ماهیان در دوره ای از سیکل زندگی شان در گروهی یا این که گله های متراکم زندگی می نمایند .
هنگامی که ماهیان موضوع حمله قرار می گیرند ماهیان گله به چهره نزدیک به هم می شوند . معاش گله ای قابلیت و امکان شکار شدن ماهیان از طرف شکارچیان را قلیل می نماید . زمانیکه شکارچیان به طور انفرادی یا این که در گروههای کوچک حرکت می کنند، گله های ماهی به وسیله شکارچیان تشخیص داده نمی شوند . علاوه بر این، وقتی که گله توسط شکا‌رچی دیده شد شکارچیان تنها قسمت کوچکی از گله را مصرف می کنند . به این شیوه جلو مرگ و میر مضاعف گله گرفته می شود .


برچسب ها : خوراک آبزیان ,
+ نوشته شده در دوشنبه 20 اسفند 1397ساعت 10:05 توسط علی پور | | تعداد بازدید : 4